Firmy zainteresowane eksportem produktów do Rosji powinny zorientować się czy towar, który chcą wprowadzić na tamtejszy rynek nie wymaga posiadania CERTYFIKATU GOST-R.
Dokument ten stwierdza zgodność produktu z wymaganiami rosyjskich norm GOST.
Niektóre produkty nie wymagają posiadania certyfikatu. W przypadku, gdy importer z Rosji jednak domaga się, aby eksporter taki dokument przedstawił istnieje możliwość poddania produktu dobrowolnej certyfikacji na zgodność z normami GOST, pod jednym warunkiem, że istnieją odpowiednie normy GOST do których odnosiłby się certyfikat. Zdarza się, że niekiedy nie ma takich norm GOST i nie można wtedy uzyskać certyfikatu GOST-R.
Wystawiane certyfikaty GOST-R uprawniają do umieszczania na eksportowanym towarze znaku zgodności z GOST.
Certyfikaty wystawia się dla:
- Producenta - daje możliwość producentowi sprzedawania towaru różnym eksporterom, jak
i prowadzenie eksportu na własną rękę.
- Eksportera - korzystna forma dla eksportera, który mniej zamożnego producenta (nie chcącego pokrywać kosztów certyfikatu) niejako zmusza do korzystania ze swoich usług.
- Producenta i eksportera - w treści certyfikatu umieszczana jest nazwa producenta oraz eksportera, zazwyczaj w przypadku, gdy pokrywają oni do spółki koszty jego wystawienia.
Istnieją różne rodzaje certyfikatów GOST-R:
- Zwykły na jeden rodzaj produktów,
- Zwykły rozszerzony dla grupy kilku produktów,
- Jednorazowy – zwykły i rozszerzony dla jednorazowej wysyłki towaru.
Wraz z certyfikatami można także zamówić poświadczone kopie z hologramem.
Dla producentów wystawiana jest licencja na posługiwanie się znakiem GOST-R na opakowaniach swoich wyrobów. Za jej wystawienie nie jest pobierana dodatkowa opłata. Jest ona częścią składową certyfikatu.